(0362)65-13-79

rcptosd5@ukr.net

Державний професійно-технічний навчальний заклад «Рівненський центр професійно-технічної освіти сервісу та дизайну»

Державний професійно-технічний навчальний заклад

«Рівненський центр професійно-технічної освіти сервісу та дизайну»

EN UK

КРАВЕЦЬ


Кравець виготовляє швейні вироби різного призначення за індивідуальними замовленнями і для різних категорій населення. Переробляє вироби, бере участь в запуску нових моделей у виробництво. Всі роботи діляться на ручні і машинні.

Професійно важливі якості: посидючість, сконцентрованість уваги, художній смак, просторова уява, хороший зір і координація рухів рук.

Споріднені професії: майстер виробничого навчання, модельєр-конструктор (швейних, шкіргалантерейних виробів, біжутерії, взуття), технологія швейного виробництва.

2-й розряд

Завдання та обов’язки. Ремонтувати на машинах або вручну тканини та вироби. Виконувати строчки ручних та машинних стібків. Виготовляти вироби постільного, столового асортименту, фартухи, чохли, штори, мішки. З’єднувати деталі швейних виробів машинними строчками різної конфігурації, дублювати дрібні деталі, виконувати штопання. Очищати готові вироби. З’єднувати вручну фурнітуру, ґудзики без обмотування ніжки під час пошиття та ремонту різних виробів. Знімати фурнітуру, оздоблення, хутряні коміри з виробів, пакувати фурнітуру, оздоблення, маркувати за номерами речі в хімічному чищенні та фарбуванні одягу.

Повинен знати: методи та прийоми ремонту, штопки, очищення готових виробів, з’єднання фурнітури, знімання: фурнітури, оздоблення, хутряних комірів; пакування: фурнітури, оздоблення; маркування за номерами речей; технологію виконання всіх видів ручних, машинних та волого-теплових робіт, технічні умови на їх виконання; призначення та принцип роботи устаткування, яке обслуговується.

3-й розряд

Завдання та обов’язки. Шити за індивідуальними замовленнями спідниці та брюки без підкладки, шити за індивідуальними замовленнями халати, сукні, блузи нескладної технологічної обробки, а також моделі та зразки, ремонтувати натільну білизну (типу трусів і сорочок), столову та постільну (типу простирадло) білизну, рукавиці з різноманітних матеріалів на машинах або вручну відповідно до паспортів замовлень, державних стандартів, технічних умов і встановленої технології обробки. Обробляти та ремонтувати підкладку, бортову і утеплювальну прокладку та стьобати хутряний крій з прокладкою, обметувати зрізи деталей, петель на спеціальній машині, копіювати лінії, які намітив закрійник, на симетричні деталі різними способами, пришивати ґудзики з обмотуванням ніжки. Розпорювати вироби та чистити деталі, склеювати прямі розриви матеріалу. Виконувати волого-теплову обробку дрібних деталей під час пошиття та ремонту різних виробів, чистити вироби у готовому вигляді. Усувати дрібні неполадки в роботі швейного устаткування, проводити його чищення та змащування.

Повинен знати: асортимент одягу; методи та прийоми пошиття, ремонту та волого-теплової обробки зазначених виробів; технологію обробки, види та властивості матеріалів, що використовуються; будову та правила експлуатації обладнання, що обслуговуються.

4-й розряд

Завдання та обов’язки. Шити за індивідуальними замовленнями верхні сорочки, а також моделі та зразки, ремонтувати й оновлювати жилети на хутряній підкладці, натільну білизну (типу піжам, кальсонів, нічних та нижніх сорочок), постільну фасонну білизну (типу підковдра), ковдри, фартухи, рукавички, вироби виробничого одягу (у масовому виробництві) білизну та інші подібні їм вироби з різних матеріалів на машинах вручну без розподілу праці або з її розподілом у бригаді. Брати участь у запуску нових моделей у виробництво. Шити з розподілом праці та ремонтувати брюки, напівкомбінезони, верхні сорочки, куртки, жилети чоловічі (крім жилетів на хутряній підкладці),  корсетні вироби, бушлати, сорочки-форменки у разі наявності в складі робіт операцій з: обробки бортів, лацканів, комірів, горловини, пройм, прорізних кишень, обшивних петель, розрізів переду планками, з’єднання коміра з горловиною, зметаних рукавів з проймами, обкидання петель вручну, викроювання та підгонки підкладки з верхом виробу, спрасування вручну пілочок верху для створення форми в області грудей, посадки зметаних рукавів, наметування підборту, верхнього коміра, остаточної волого-теплової обробки зазначених виробів, окрім брюк. Обробляти деталі верху, низу виробів, наметувати пілочки на бортову прокладку вручну, вистьобувати підкладку з утеплювальною прокладкою, з’єднувати деталі верху, з’єднувати підкладку й утеплювальну прокладку з виробом, виконувати  волого-теплову обробку виготовленої бортової прокладки для надання форми вручну, дублювати деталі на пресі, виконувати  волого-теплову обробку деталей виробу після розпорювання та чищення, ремонтувати шляхом вклеювання, вшивання, пришивання, настрочування вставок, доточок, накладок (наколінники, налокітники) на ділянках верху під час пошиття та ремонту різних виробів, окрім натільної білизни (типу трусів та сорочок), столової та постільної (типу простирадл) білизни, рукавиць. Зашивати дефекти в штучних виробах зі збереженням рисунка, штопати візерунчасті та капронові вироби, трикотажні полотна, розправляти затяжки.

Повинен знати: Методи та прийоми пошиття, ремонту, волого-теплової обробки, штопки; технологію пошиття, вимоги державних стандартів, технічних умов до виготовлення швейних виробів; асортимент, конструкцію, складові частини та деталі виробів зазначеного асортименту, види швів; види та властивості матеріалів, які використовуються; порядок усунення дрібних неполадок у роботі устаткування, що обслуговується.

5-й розряд

Завдання та обов’язки. Шити за індивідуальними замовленнями швейні вироби, верхній чоловічий одяг(піджаки, фраки, пальто), формений одяг (кітелі, мундири, шинелі), а також моделі та зразки, ремонтувати та оновлювати брюки, напівкомбінезони, верхні сорочки, куртки, жилети чоловічі (крім жилетів на хутряній підкладці), корсетні вироби, бушлати, сорочки-форменки з різноманітних матеріалів на машинах або вручну без розподілу праці або з її розподілом у бригаді у разі наявності в складі робіт операцій з : відновлення крейдяних ліній, нанесення після примірки, викроювання, підкроювання деталей верху, підрізки деталей верху з попереднім наметуванням ліній, обробки пояса брюк, вметування або вшивання невметаних ластовиць, рукавів в закриту пройму, вшивання чашок бюстгальтера в закритий зріз, волого-тепловій обробці задніх половинок брюк та остаточної волого-тепловій обробки брюк. Шити з розподілом праці та ремонтувати пальта, піджаки, фраки, візитки, жакети на прокладці та підкладці, верхні хутряні вироби, шинелі, плащі, кітелі, мундири, комбінезони, вироби платтяного асортименту (окрім верхніх сорочок, брюк і напівкомбінезонів) у разі наявності в складі робіт операцій з: обробки бортів, лацканів, коміра, горловини, пройм, прорізних кишень, обшивних петель, розрізів переду планками, з’єднання коміра з горловиною, зметаних рукавів з проймами, ліфу зі спідницею, підкладки з верхом виробу при обкантованих деталях верху, обметування петель вручну, викроювання та підгонки підкладки за верхом виробу, спрасування вручну пілочок верху для створення форми в області грудей, посадки зметаних рукавів, наметаного підборту,  верхнього коміра. Виконувати художню штопку, штуковку, вплітати вставки, розпошивати шви під час ремонту різних виробів та матеріалів.

Повинен знати: методи та прийоми пошиття, ремонту та волого-теплової обробки, художньої штопки, штуковки, вплетення вставок, розпошивки швів; технологію пошиття; асортимент, конструкцію, складові частини та деталі виробів зазначеного асортименту; конструктивні особливості устаткування, яке обслуговується; основи образотворчої грамоти. 

6-й розряд

Завдання та обов’язки. Шити за індивідуальними замовленнями швейні вироби, а також моделі та зразки підвищеної складності – авторські моделі, колекційні вироби, виставкові, вечірні та весільні ансамблі, театральні костюми. Ремонтувати  та оновлювати пальта, піджаки, фраки, візитки, жакети на підкладці та прокладці, верхні хутряні вироби, шинелі, плащі, кітелі, мундири, комбінезони, вироби платтяного асортименту крім верхніх сорочок, брюк, напівкомбінезонів з різних матеріалів на машинах або вручну без розподілу праці або з її розподілом у бригаді у разі наявності в складі робіт операцій з:  відновлення крейдяних ліній, нанесення після примірки, викроювання, підкроювання деталей верху, підрізки деталей верху з попереднім наметуванням ліній, остаточної волого-теплової  обробки зазначених виробів, вметування  або вшивання невметаних ластовиць, рукавів у закриту пройму. Виконувати художнє оздоблення виробів. Брати участь у запуску нових моделей, читати ескізи моделей. Проводити інструктаж для кравців, які мають нижчий кваліфікаційний розряд.

Повинен знати: методи та прийоми пошиття, оздоблення, ремонту та волого-теплової обробки; технологію пошиття; асортимент, конструкцію, складові частини та деталі виробів зазначеного асортименту; будову, призначення та правила експлуатації швейного обладнання, застосування швейних автоматів та напівавтоматів.

Специфічні вимоги

1. Вік: прийняття на роботу здійснюється відповідно до законодавства.

2. Стать: чоловіча, жіноча (обмеження отримання професії по статевій приналежності визначається переліком важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється використання праці жінок, затверджених наказом МОЗ України № 256 від 29.12.1993).

3. Медичні обмеження.