

Вишивка як спротив: новий проєкт Рівненщини повертає до життя культурну спадщину окупованих територій України
У ДПТНЗ “Рівненський центр ПТО сервісу та дизайну” стартував культурно-мистецький проєкт «Вишивка окупованих територій: відтворення, збереження та популяризація», мета якого — зберегти та переосмислити унікальні орнаменти й символіку вишивки регіонів, які наразі перебувають під тимчасовою окупацією.
У центрі проєкту — вишивка, як унікальний код культурної ідентичності, пам’яті та зв’язку поколінь. Викладачка Інна Янковська та майстер виробничого навчання Дарина Пашинська працюють над відтворенням автентичних зразків, які були притаманні цим територіям до повномасштабної війни та раніше. Архівні матеріали, музейні фонди, свідчення носіїв традицій — усе це стає основою для створення живої колекції вишитої спадщини. Частину колекції під керівництвом своїх наставників відтворили учениці групи КЗ-16.
15 травня проведено презентацію першої частини проєкту – Вишивка Луганщини” під час якої було озвучено про те, що у період, коли українська культура зазнає нищення, ініціатива стає не лише способом збереження традицій, а й актом спротиву та культурної реабілітації.
«Коли мовчить земля, починає говорити вишивка. Ми прагнемо зберегти голоси наших регіонів через нитку й орнамент у вишивці”, — зазначає Інна Янковська.







